Güvenlik Caddesi No : 8 / 1
Çankaya Ankara
+903124284652
info@atabasmimarlik.com

TED ÜNİVERSİTESİ ÇANKAYA ÖĞRENCİ YURDU

Project Detail

TED  , Ankara da Yurt:

TED ( Türk Eğitim Derneği) , Ankara da Üniversite talebelerine yönelik olarak, Çankaya Belediye ile bir protokol çerçevesinde kendisine tahsis edilen alanda Yurt yapmak için hazırlanıyor.

400 Öğrenciye yönelik Yurt yapısında 200 kız, 200 erkek öğrenci yaşayacak. Toplam 7000 m2 civarında olan yapıda öğrenci başına yaklaşık 17 m2 düşüyor.

Büromuzdan, alanın imar haklarının getirdiği sınırlar içinde zemin ve iki normal kattan oluşan yapıda, 2-3-4  kişilik odalar istendi. Odalar da (dar gelirli öğrenciler hedeflendiği için)  gerekli uyuma çalışma servis mekanları yanı sıra, işlevler arası ayırımın sağlanması da önemli bir girdi oluşturdu.

Yapıda sade bir planlama ve strüktür dili kullanıldı. Süre kısıtlamaları yapımda sürati sağlayacak yapı seçimini getirdi. Yapı,  hem kurumsal kimlik hem de “ genç” kavramlarının buluşmasının bir irdelenmesidir. Oda düzenlenmelerinde ortaya çıkan küçük cumba oluşumları gerek biçim gerekse renk ve malzeme kullanımları ile yapının biçimlenmesinde önem kazandılar. Bu küçük dokunuşlarla yaratılan kimlik malzemede de göz önüne alındı. Genelde klasik sıvanın ağırlık kazandığı yapıda cumbalar ve açığa çıkan kolonlarda renk ve malzeme farklılığı sağlanarak, kimlik oluşumuna katkı sağlandı. Yurt ‘un kız- erkek ayırımı, giriş mekanının üstünde yaratılan teras ve pergola ile hem vurgulandı, hem de bütünlük imgesi sağlandı.

Mimari proje: kadri Atabaş İdris Kırman Aytaç Özen Oğuz Cavlak  (Atabaş+ Ayzen)

Teknik kadro: Kutluhan Kon, Faruk çalışkan

Statik Proje   :  Aydın Binzet ( Aydın Pelin/ Can Binzet )

Tesisat Proje : Abdullah Bilgin ( Merkezi Isıtma Sistemleri)

Elektrik Proje: Yücel Cabadağ

Peyzaj Proje   : Serdal Çoşkun