Güvenlik Caddesi No : 8 / 1
Çankaya Ankara
+903124284652
info@atabasmimarlik.com

Eltem Mühendislik Yönetim Binası

Project Detail

Eltem Mühendislik A.Ş. Yönetim Binası

Proje tarihi : 2008

Yapı büyüklüğü : 1.100 m2

Yapı Ankara Çankaya’da oldukça küçük bir arsada(inşaat alanı dar kenarda 6 metre, geniş kenarda 9 metre) Toplam inşaat alanı 1100 m2’dir. Alanda 800 metreyi bulan önemli bir kot farkı var. Yapının bulunduğu sokakta, büromuz daha önce iki yapı daha projelendirmişti. Bölge, Ankara’da özel firmaların genel merkezlerinin “yarıştığı” bir alan. Firma, arsanın küçüklüğüne karşın “imgesel” akılda kalıcı, niceliksel olarak küçüklüğünü örten, niteliksel anlamda büyük bir yapı istiyordu. Yol cephesinden 2 kat olan yapıyı, çatı arasını da içine alan tek bir “nesne” olarak projelendirdik. Yapının niceliksel olarak kolaylıkla ölçülemez, ölçeklendirilemez bir biçimde oluşmasını hedefledik. Yapının, asıl görüş alanı olan kuzey cephesi, giriş yönünün karşısı olduğundan, alışılmışın dışında bir öneri ile merdiven / asansör / tuvaletler gibi kalıcı mekansal ögeler giriş cephesine çekilerek yapıya geniş bir manzara olanağı sağlandı. Yapının, biçimini vurgulayacak malzeme, ciddi bir konu oldu. İşverenin kompozit alüminyum istememesi değişik arayışları getirdi. Sonunda, Türkiye’de cephe elemanı olarak denenmemiş vm zink malzemesinde karar kılındı.

Malzemenin niteliklerinin, ithal eden ve uygulama desteği verdiğini belirten temsilcilerinden yeterli destek gelmemesi ciddi sorunlar yarattı.

Malzemenin işlenmesi, detay çözümleri bile hem bize hem uygulayıcı firma Panel Cephe’ye yeni şeyler öğretti ama bedeli yüksek oldu.

Sonuç: Farklı mimari + farklı malzeme=deneyim + sıkıntı…