Güvenlik Caddesi No : 8 / 1
Çankaya Ankara
+903124284652
info@atabasmimarlik.com

Güzelyurt Belediyesi Gençlik Merkezi

Project Detail

GÜZELYURT BELEDİYESİ GENÇLİK MERKEZİ

Proje tarihi : 2008

Yapı büyüklüğü : 4887 m2

Güzelyurt kent merkezinde yer alan eski hal binasının dönüştürülmesi ile gerçekleştirilen Gençlik Merkezi, üniversite öğrencilerinin kent ile bütünleşmesi amacıyla, öğrencilerin kullanımına yönelik aktivitelerin yer aldığı bir yapı olarak planlanmıştır.

Yapı, hal binasına da uygun olacak şekilde, içe dönüktür. Çatısı, kademeli aydınlatmalı bir strüktüre sahip, dış cepheleri minimum açıklıklı ve doğal Kıbrıs taşı ile kaplanmış bir yapı idi.

Dış cephelerine müdahale edilmeden iç mekân organizasyonunun yeniden ele alınması ile gerçekleştirilen bu projede dükkânlar, kafeler, müzikhol, oyun salonu ve servis alanları yer alması düşünülmüştür. Dış çeperdeki alanlar kapalı çarşı gibi ele alınarak dükkânlara ayrılmış, orta bölümü ise boş bırakılarak yeme içme oturma alanı olarak düzenlenmiştir.

Yapının arkasında yer alan eklenti şeklindeki dükkânların yıkılarak üçgen alanın yapının bahçesi olarak ağaçlandırılması önerilmişti ancak belediye son uygulamasında bu alanı sert zeminli bir meydan olarak düzenlemiştir.