Güvenlik Caddesi No : 8 / 1
Çankaya Ankara
+903124284652
info@atabasmimarlik.com

Şişli Halide Edip Adıvar Külliyesi Yarışması

Project Detail

Halide Edip Adıvar Külliyesi, ULUSAL mimari Proje Yarışması:

Umutsuzluk Y(K)APISI DEĞİL BU Y(K)API NASILSAN ÖYLE GEL…

21. Yüzyılda, artık “ tek tip” e dayalı düşünce/davranış/inanç biçimlerinden bahsetmek doğru gözükmemektedir.

20. Yüzyılın başından itibaren, düşünce dünyası enformasyon kavramları, fraktal yapılar ve görecelilik çerçevesinde gelişmektedir. Dönüşen değişen dünyamızda, kaos kuramları (değişenin, kaosun ), arka planındaki değişmeyeni aramakta, tartışmaktadır.

 

Böylesine bir ortamda, artık mimarlar başta olmak üzere, alıştığımız ve değişim karşısında “güvenilene” sığınan bir tavırdan çıkmalıyız.

 

İnananlar, kendi inançlarının gerektirdiği, ritüellerini kendi biçimlendirdikleri mekan ve ortamda yapabilmelidirler. Kamunun yükümlülüğü, onların bu farklılığına sahip bir yapı/lanma mekan ve strüktür sunmak olmalıdır…

İslam tarihinde cami/ külliye için bir mekan tipolojisi saplantısı yoktur. O nedenledir ki, geçmişte de bugün de Anadolu’daki pek çok kilise cami olarak değerlendirildi. Bugün bile, pek çok ibadet yeri, gerekirse apartmanlar içinde olabiliyor. Mevlana törenleri, kapalı spor salonlarında yapılıyor.

Kamunun yaptığı “Cami” kavramının kapsamadığı inananlar kendilerine başka mekânlar bulmuşlar ve bulmaktadırlar.

 

Bu proje, Müslümanlık inancı içinde de tek inanç yolunun olmadığı, dolayısı ile, inanç ritüelleri için de tek tip mekanın OLMAYABİLECEĞİNİN / OLMADIĞININ, bu gerçeğin GEÇMİŞTE ve BUGÜN DE geçerli olduğunun düşüncesi içinde önerildi.